arama

KESİNLİKLE İZLENİLMESİ GEREKEN 15 DOĞAÜSTÜ ANİME

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • kertenkele
  • 1 Yıldız
    Loading...

Bu başlığımız anime severlere gelsin o zaman,sıkı durun işte karşınızda birbirinden sürükleyici anime..

15- NORAGAMİ

TÜR: AKSİYOM,MACERA,DOĞAÜSTÜ,SHOUNEN

BÖLÜM SAYISI: 12+13+2 OVA+2 OAD

YAYIN TARİHİ: 2014/2015

KONUSU:

Animede Yato günümüzde pek tanınmayan bir tanrıdır. Para karşılığı çeşitli işlerle uğraşan Yato’nun hayali para biriktirip kendi tapınağına kavuşmaktır. Kısa ama macera dolu bu anime Yato’nun regilasının(silaha dönüşebilen ölmüş ruh) disiplinsizlik yüzünden ayrılmak istemesi tapınağı bile olmayan bu tanrının da ona yol vermesi ile başlar genel konusu ise Hiyori adındaki ortaokul öğrencisinin Yato’yu insan sanıp kurtarması ancak ona otobüs çarpması sonucu Tuhunun bedeninden kolayca çıkmasıdır. Hiyori yato dan bunu düzeltmesini diler ve böylece asıl macera başlamış olur.

14- NO GAME NO LİFE

TÜR: Fantastik, Oyun, Macera, Doğaüstü, Ecchi, Komedi

BÖLÜM SAYISI: 12 + 6 Special

Yayın Tarihi : 2014

KONUSU:

kardeş olan Sora ve Shiro, oyun dünyasında ün yapmış ve ünleri internette yayılmış, evlerinden hiç çıkmayan iki parlak NEET’tir. Hikaye, gerçek hayatı da başka bir berbat oyun olarak gören bu iki kardeş etrafında şekilleniyor. Bir gün “Tanrı” adında bir kişi tarafından alternatif bir dünyaya davet alırlar. Burada Tanrı, bütün savaşları yasaklamıştır ve “her şeyin oyunlarla karara bağlanacağı” bir dünya yaratmıştır, hatta ülke sınırlarının bile. İnsanlık, diğer ırklar tarafından arta kalan şehirlere doğru geri püskürtülmüştür. Acaba hiçbir işe yaramaz Sora ve Shiro, bu alternatif dünyada “insanlığın kurtarıcısı” olabilecekler mi? Sorusu tüm animeyi özetleyen en doğru cümledir.

13- TOKYO GHOUL

Tür : Korku, Aksiyon, Doğaüstü, Psikolojik, Seinen, Gizem, Dram

Bölüm Sayısı: 12 +12 + 2 OVA

Yayın Tarihi : 2014/2015

KONUSU: Tokyo’da insanları yiyen gizemli hortlakların(GHOULLAR) neden olduğu gerilim dolu bir korku hikayesi başlar. Bu ghoulların verdiği korku tüm insanları etkisi altına almıştır. Sıradan bir üniversite öğrencisi olan Kaneki, tıpkı kendisi gibi bir kitap kurdu olan Rize’yle Café Anteiku’da karşılaşır. Kaneki, kaderinin bir gecede değişeceğinin farkında değildir. Bit ghoul olan Rize Kaneki’ yemek gözüyle bakar ancak bir kaza olur ve Rize ölür ancak kazadan ünce Rize dolayısıyla Kaneki’nin iç organları hasar görmüştür ve bu nedenle Rize’nin organları Kaneki!ye verilmiştir. Rizae!nin bir gholu olması ve ir ghoulun organlarına sahip olmasından dolayı Kaneki de yarı ghoul olmuştu ve efsanevi hikaye böylelikle başlamış olur.

12- TASOGARE OTOMANE X AMNESİA

Tür : Korku, Romantizm, Okul, Doğaüstü, Gizem

Bölüm Sayısı: 12 + 1 Special

Yayın Tarihi : 2012

KONUSU:

Genç bir kız Seikyou eski okul binasında tek başına ölüme terk edilmiştir. Nedeni belli olmayan bir sebepten ötürü bu kızın hayalet formunu 50 yıl sonra sadece aynı okuldaki Niiya Teiichi adındaki birinci sınıf öğrencisi görebilmekte duyabilmekte ve dokunabilmektedir . Teiichi, nasıl öldüğüyle ve hayatıyla ilgili hiçbir şey hatırlamayan bu hayalet kızın gerçek kimliğini bulmaya çalışırken çok korkunç şeyler öğrenecektir. kısa ama macera dolu bu anime Yuuko ve Niiya arasında olanları gerek korkuyla gerekse kahkahalarla soluksuz bir şekilde izleyeceğiniz animeler arasındadır.

11- SHİNGENKİ NO KİYAJİN (ATTACK ON TİTAN)

Tür : FantastikAksiyon, Shounen, Doğaüstü, Dram

Bölüm Sayısı: 25 + 12 + 5 OVA

Yayın Tarihi : 2013/2017

KONUSU: İnsanların ve devlerin olduğu bir dünyada insanlar, devler tarafından sürekli saldırıya uğrayarak öldürülmektedir. Bu durumdan kurtulmak için insanlar, şehirlerini devlerin ulaşamayacağı yükseklikte surlarla çevirmiş ve uzun yıllar devlerin saldırısından korunmuşlardır.Surlarla çevirili bu şehirde yaşayan Eren ve Mikasa’nın kaserlerini değişeceğinden haberleri yoktur. Eren bu surların güvenlik için yeterli olmadığını düşünmekte, devlerle savaşmak ve surların dışındaki dünyayı görmek istemektedir.Bir gün, hiç görülmemiş büyüklükte bir dev şehre saldırır ve surlarda bir delik açar. Bu delikten gelen devler şehri yakıp yıkarlar. Eren ve Mikasa, bu saldırıdan sağ kurtulmayı başaranlar arasındadır. Fakat devler, Eren’in gözü önünde annesin katleder. Eren ve Mikasa, bundan sonra hayatlarını devlerle savaşmaya ve annelerinin intikamını almaya adayacakalardır.

10- DEATH NOTE

Tür : Doğaüstü, Polisiye, Psikolojik, Gerilim, Gizem

Bölüm Sayısı: 37

Yayın Tarihi : 2006

KONUSU: Yagami Light, üniversite giriş sınavlarına hazırlanan bir lise son sınıf öğrencisidir. Light , Japonya’nın en yetenekli ve zeki öğrencisi olmasına rağmen, yaşadığı dünya ona tat vermemektedir. Her gün gittikçe artan suç oranı ve adalet sisteminin çökmüşlüğü, onun için bu dünyayı daha da anlamsız ve çürümüş kılmaktadır. Bu yüzden de, hiç bir şeyde anlam görememektedir.Light, bu buhranlarını kendi içinde yaşarken, ders sırasında bir defterin gökten düştüğünü görür. Okul çıkışı elinde olmadan defterin düştüğü yere yönelir. Defterin üstünde “Death Note” yazmaktadır. Defteri yerden alıp incelediğinde hiç de inanacağı şeylerle karşılaşmaz.“Bu deftere ismi yazılan insan ölecektir.”Kendinin de bilmediği bir nedenden ötürü defteri alıp evine döner. Evde haberleri izlerken, bir adamın bir anaokulundaki öğrencileri ve öğretmenleri rehin aldığını izler. Defterin gerçekliğini test etmek için rehin alan adamın adını deftere yazar. Ve 40 saniye sonra adam ölür.Defterin gerçekliği karşısında şaşkına dönen Light, kendi ideal dünyasını yaratmak için diğer suçlulara yönelecektir. Onun varlığı öğrenilip peşine L takılana kadar kendi adaletini suçlulara gösterir. L ise dünyanın en iyi dedektifidir. Bu iki önemli karakterin savaşı anlatılır aslında animede.

9- KUROSHİTSUJİ

TÜR: KORKU, GERİLİM,DOĞAÜSTÜ,GİZEM

BÖLÜM SAYISI:24+12

YATIN TARİHİ: 2006/2010

KONUSU:

İngiltere’nin en asil ailelerinden biri olan Phantomhive’lar bir yangın sırasında hayatlarını kaybederler.Yangının ardından kaybolan Phantomhive’ların tek oğlu 12 yaşındaki Ciel Phantomhive; yanında Sebastian Michaelis adlı her konuda mükemmel bilgiye, terbiyeye ve yeteneğe sahip olan bir hizmetkarla birlikte 2 yıl sonra aniden ortaya çıkarak tüm malvarlıklarının ve işlerinin yönetimini devralır. Bir yandan da Sebastian’la birlikte, Kraliçe Victoria’nın ilgilenmesini istediği Londra’daki gizli davaları çözmektedir.Ancak madalyonun arka yüzünde aslında Sebastian, Ciel’in geri dönebilmek için anlaşma yaptığı bir şeytandır…

8- AO NO EXORCİST

TÜR: GERİLİM, KOMEDİ,DOĞAÜSTÜ GÜÇLER

BÖLÜM SAYISI:24/24

YAYIN TARİHİ:2011

KONUSU: Dünya iki zıt kutuplardan oluşmaktaydı. İnsanların yaşadığı Assiah ve iblislerin hüküm sürdüğü Gehenna. Bu iki taraf arasındaki iletişim mümkün olmamasına rağmen iblisler, insanların ruhlarını ele geçirerek Assiah’a ulaşabiliyorlardı.İblislerin tanrısı Şeytan, kendisini kaldırabilecek kadar güçlü bir insan bulamadığı için Gehenna’da sıkışıp kalmıştı. Bunu aşmak için, bir insan kadınından Okumura Rin adında bir çocuk sahibi oldu. Animenin temek konusu ve sorusu Şeytan’ın oğlu, babasına yardım edecek mi, yoksa başka bir şeye mi dönüşecek? Bir ruh kovucuya mı?

7- CODE GEASS

TÜR: Mecha, Macera, Dram, Aksiyon

YAYIN YILI: 2006

BÖLÜM SAYISI: 25+25

KONUSU:

Yıl 2010, aylardan Ağustos. Britanya İmparatorluğu, yüksek teknoloji ürünü dev robotları ile Japonya’yı işgal eder ve buraya 11. bölge ismini verir. Japonlara da 11’liler denmeye başlanır. Kahramanımız Lelouch, ilk bölümde gerçekleşen bir dizi olay sonunda kendini özel bir mistik güç (geass) sahibi olarak bulur. Bu, bir bakışı ile karşısındakine istediğini yaptırabilme özelliğidir. Bu andan sonra zeki kahramanımız Lelouch, -kimliğini gizli tutarak- ayaklanan Japonlara yardım edip Britanya İmparatorluğu’nu düşürmek için elinden geleni ardına koymamaya karar verir.
Hemen hemen her animede denk geldiğimiz “kardeş” olgusu bunda da geri kalmıyor. Lelouch, aslında savaş meraklısı bir psikopat değil. Kör ve kötürüm olan kızkardeşi Nunnally’nin mutlu ve huzurlu yaşayabileceği, yepyeni bir dünya yaratmaya çalışmakta ve bunun yolunun imparatorluğu yok etmekten geçtiğine inanıyor.

6- CHORLOTTE

TÜR: KOMEDİ, AŞK, DOSTLUK, SHOUNEN

BÖLÜM SAYISI:13

YAYIN TARİHİ:2015

KONUSU: Bir grup ergenlik çağındaki kız ve erkeklerin sahip oldukları özel güçleri konu alan bir animedir.Gücünü  belli etmeden hayatını sürdüren gücünü de kendi çıkarları için kullan Yuu Otasaka sıradan bir okul hayatını yaşamaktadır. Ta ki karşısına Nao Tomari asında bir kız çıkana kadar. Özel güçleri olan çocukları bu güçten kurtarmak için çalışan bir grubun başıdır Tomori. Dostluk aşk süper güç birçok konuyu aynı anda içinde barındıran bu anime çoğu izleyiciye göre bir başyapıttır.

5- ANGEL BEATS

TÜR: KOMEDİ, AKSİYO, DRAM

BÖLÜM SAYISI: 13

YAYIN TARİHİ: 2010

KONUSU:

Ölümden sonraki hayta geçmekte olan anime yeri zaman güldürürken yeri zamanda düşündürüp ağlatmaktadır.gözlerim dolu dolu izlediğim bu animenin konusu ise gençliklerinde pişmanlıklar yaşamamış  veya yapmak istediklerini tam anlamıyla gerçekleştirememiş ruhların bu duygudan kurtulabilmeleri için kendilerine ikinci bir şans verilmiştir. Bir lisede geçen anime melek adı verilen (Kanade) genç bir ruh ile isyancı bir grubun savaşını anlatır. Burada ölüm yoltuk ancak yaralanma durumunda acı hissedilebilmektedir.Gerçek hayta son ölen ilk ölmeden önce bu dünyaya gidebilir. Çünkü Japon inanışına göre ahret hayatında zaman ayrımı yoktur.

4- HİGH SCHOOL DXD

TÜR. KOMEDİ, ECCHİ,SHOUNE, DOĞAÜSTÜ, HAREM, ROMANTİK

BÖLÜM SAYISI: 12

YAYIN TARİHİ: 2012

KONUSU:

Issei Hyoudou kendi haremine sahip olma hayali olan sıradan bir lise öğrencisidir. Bir gün güzel bir kızın ona çıkma teklifi etmesiyle hayatı değişecektir. Kız düşmüş bir meleğe dönüşür ve Issei’yi acımasızca öldürür ama yüksek sınıf bir şeytan olan Rias Gremory onu hizmetkarı olarak tekrar canlandırır ve Issei yaşamak için ikinci bir şans elde eder. Tabi Şeytan olarak. İssei’nin Şeytan olarak devam ettirdiği hayatı izlenmesi komik ve heyecan verici güzel bir animedir.

3- SHİKİ

TÜR: GERİLİM, DOĞAÜSTÜ

BÖLÜM SAYISI: 22

YAYIN TARİHİ: 2010

KONUSU: Shiki’de hikâye Sotoba adında, etrafı ormanlarla çevrili sakin ve sessiz bir köyde süregeliyor. Kasaba, sıradan, normal alışagelmiş bir kasabadır. Bu kasabada herkes birbirini tanımaktadır ve suç oranı sıfırdır. Günün birinde, yıllardır boş olan Kanemasa malikânesine birileri taşınır. Taşınan aile tüm kasaba halkının dikkatini çeker çünkü malikâneyi sanki yüzyıllar öncesinden kalma bir şato gibi inşa etmişlerdir.  Birilerinin Kanemasa malikânesine taşınması ile aynı zamanda insanlar garip bir hastalıktan ölmeye başlar. İnsanlar önce durgunlaşmaya, ardından yataklara düşmeye ve sonunda da ölmeye başlar. Elbette kimse Kanemasa malikânesine ve ölümler arasında bir bağ kurmaz. Kasabada ansızın insanlar iki – üç gün ara ile ölmeye başlarlar. Kasabanın doktoru ve saygı gören bir aileden gelen Toshio Ozaki önceleri bunun bir salgın olduğunu düşünür. Lakin doktor çok yakında asıl sebebin bu olmadığını anlar. Fakat Doktor Ozaki’den önce olayı çözmüş birisi vardır. Kasabanın gençlerinden Yuuki, insanların bir salgından dolayı değil “Shiki”ler, yani vampirler tarafından öldürüldüğünü bilmektedir.

2- MİRAİ NİKKİ

TÜR: AKSİYON, GERİLİM, FANTASTİK

BÖLÜM SAYISI: 26

YAYIN YILI: 2011

KONUSU: Yukiteru, namı diğer Yukki, tek başına takılan, pek fazla göz önünde olmayan sıradan bir lise öğrencisidir. En büyük eğlencesi cep telefonundaki günlüğüne etrafında olan biteni yazmaktır. Günün birinde Yukki’ye, kendi hayalinde oluşturduğu sandığı tanrı Deus tarafından özel bir günlük verilir. Bu günlüğe göre Yukki, on dakikalık aralarla gelecekte olanları sanki kendisi cep telefonundaki günlüğüne yazmış gibi görebilmektedir.Hayali sandığı Deus’un gerçek olması ve ona böyle bir özellik vermesine sevinir ve kendini özel hisseder, ancak kısa bir süre sonra kendisi gibi 11 kişinin daha günlük kullanıcısı o0lduğunu öğrenir ve her birinin özelliği farklıdır. Hatta bu kullanıcılardan biri de kendi sınıfındaki Yuno’dur. Bu 12 kişi kocaman bir oyunun içindedirler aslında çünkü hayatta kalan son günlük kullanıcısı Deus’un yerine tanrı olacaktır.

1- ANOTHER

TÜR: GERİLİM

BÖLÜM SAYISI: 12

YAYIN YILI: 2012

KONUSU:

Another’de hikaye 1998 yılında geçmektedir fakat hikaye 1972 yılında yaşanan olaylara dayanmaktadır. 1972 yılında, küçük bir kasaba olan Yomiyama kasabasında, Kuzey Yomiyama Orta Okulu’nun 3-3 sınıfının başarılı ve sevilen öğrencisi Misaki hayatını kaybeder. Tüm öğrenciler ve öğretmenler bu ani ölümle şoka uğrar fakat öğrencilerden birisi “Misaki ölmedi, bakın işte orada” deyince tüm sınıf, hatta öğretmenler bile Misaki sanki yaşıyormuş gibi davranmaya başlarlar ve hayatlarına devam ederler. Misaki’nin sırası sanki kendisi gerçekten orada oturuyormuş gibi boş bırakılır ve hatta mezuniyet törenine bile sırası götürülür. Buraya kadar her şey garip olsa da sıra dışı bir şey yoktur. Fakat mezuniyet resmi çekildiğinde herkes şok olur çünkü merhum Misaki de resimde görülebilmektedir. Ölü gibi bembeyazdır, fakat yinede resimdedir ve gülmektedir.1998 yılında ise asıl hikâyemiz başlıyor. 15 Yaşındaki Koichi Sakakibara, babasının Hindistan’daki işi nedeniyle büyükanne ve büyükbabasının yanına, Yomiyama kasabasına taşınır. Koichi, Kuzey Yomiyama Orta Okulu’nun 3-3 sınıfında okuyacaktır fakat ciğerlerinde yaşadığı ciğerlerin hava kaçırması adlı rahatsızlığı nedeniyle ilk birkaç hafta okula gidememiştir. Hastanedeyken okuyacağı sınıfından üç arkadaşı onu ziyaret eder fakat davranışları biraz tuhaftır. Gecesinde ise hastanede okulunun üniformasını giyen ve adının Misaki Mei olduğunu öğrendiği, sol gözünde göz bandı takın gizemli bir kız ile tanışır. Çok geçmeden Koichi okula başlar ve Misaki ile aynı sınıfta olduğunu görür. Koichi okula başlarda ortada garip bir durum vardır. Herkes biraz tuhaf davranmaktadır ve tüm sınıf Misaki’yi görmezden gelmekte, sanki yokmuş gibi davranmaktadır. Ayrıca ortada 3-3 sınıfının lanetli olduğu hakkında bir söylenti vardır. Koichi bu söylentilerin üstüne gider fakat sınıftan kimse ona tam olarak ne olduğunu söylemez. Tek bildiği lanetin 1972 yılında yaşanan olaylarla bir ilgisi vardır. Çok geçmeden ilk kurban verildiğinde Koichi her şeyi öğrenir fakat artık çok geçtir. Çünkü lanet başlamıştır. İzlediğim ilk animelerdendi. Üzerine birçok anime izlememe rağmen hala en sevdiğim anime diyebilirim.

İçerik Yazarı: Ecem CANBULA

İletişim: [email protected]

etiketlerETİKETLER